Domače lepinje
Ste se že kdaj lotili priprave domačih lepinj? Iz prve roke vam povem, da priprava ni preveč zahtevna. Sploh če že imate izkušnje s kvašenim testom- potem bo vse skupaj mala mal’ca. Si je pa treba vzeti malo več časa, saj testo vzhaja kar trikrat. Domače lepinje so najboljše še rahlo tople in so idealne za domače “žar piknike”. Meni so najboljše v kombinaciji s kajmakom in čevapčiči. Še več mojih receptov za kvašeni jedi najdete TUKAJ.
Domače lepinje
Ste se že kdaj lotili priprave domačih lepinj? Iz prve roke vam povem, da priprava ni preveč zahtevna. Sploh če že imate izkušnje s kvašenim testom- potem bo vse skupaj precej preprosto. Si je pa treba vzeti malo več časa, saj testo vzhaja kar trikrat. Domače lepinje so najboljše še rahlo tople in so idealne za domače “žar piknike”. Meni so najboljše v kombinaciji s kajmakom in čevapčiči. Še več mojih receptov za kvašeni jedi najdete TUKAJ.
Moje recepte lahko spremljate tudi na Instagramu (klik, klik)
Za lepinje potrebujemo samo osnovne sestavine- moko, vodo, kvas, olje, sladkor in sol. Po želji lahko del vode nadomestimo z mlekom, nekateri v testo dodajo tudi jogurt. Zgneteno testo mora biti zelo mehko in malo mokro, da se lepi na prste- zato ne smemo dodajati dodatne moke. Prvo vzhajanje traja 30-45 minut, potem oblikujemo hlebčke in jih vzhajamo še 15 minut, nazadnje pa 30 minut vzhajamo še oblikovane lepinje.
Pri pripravi je zelo pomembno, da ne potlačimo mehurčkov, ki se bodo naredili v testu, saj mehurčki poskrbijo, da bodo lepinje imele veliko lukenj. S testom moramo ravnati nežno.
Višja kot je temperatura pri peki, boljše bodo lepinje. Ko smo jih doma spekli v “pica peči”, so bile vrhunske, saj se peč ogreje prek 400 °C. Testo se hitreje dvigne, notranjost je polna luknjic, okus božanski. Domačo pečico moramo zato nujno ogreti na najvišjo temperaturo. Sicer rezultat ni popolnoma enak kot v peči, ampak so lepinje kljub temu zelo fine!
Za pripravo lepinj sem uporabila sestavine iz trgovine Spar.
TEŽAVNOST
KOLIČINA
ČAS PRIPRAVE
SESTAVINE
- 500 g bele gladke moke
- 380 ml mlačne vode
- 1 žlička sladkorja
- 7 g suhega kvasa
- 1 žlička soli
- 2 žlici olivnega olja
POSTOPEK PRIPRAVE
- V posodo stresemo moko in na sredini naredimo jamico. Vanjo vlijemo mlačno vodo, v vodo pa stresemo sladkor in suhi kvas. Pomešamo in pustimo približno 10 minut, da kvas vzhaja.
- Po moki potresemo še sol, nato pa s kuhinjskim robotom na nizki hitrosti gnetemo približno 5 minut. Zatem dodamo olje ter gnetemo še približno 10 minut. Zgneteno testo mora biti zelo mehko, malce se nam mora lepiti na prste.
- Pokrijemo ga s prozorno živilsko folijo in vzhajamo 30-45 minut, da se njegova količina podvoji.
- Vzhajano testo nežno prestavimo na pomokano desko in ga razdelimo na 4-5 kosov. Iz vsakega kosa s pomokanimi (ali naoljenimi) rokami oblikujemo kroglico- na spodnji strani testo stisnemo skupaj, da na zgornji dobimo gladko in napeto površino.
- Kroglice razporedimo po pekaču prekritem s papirjem za peko. Med kroglicami moramo pustiti dovolj prostora. Pekač prekrijemo s čistim servetom in kroglice vzhajamo 15 minut.
- Po 15 minutah kroglice zelo nežno raztegnemo v krog, v obliko lepinj. Pri tem pazimo, da ne potlačimo mehurčkov. Lepinje naj bodo debele dober centimeter.
- Oblikovane lepinje po vrhu malce pomokamo, nato pa jih ponovno pokrijemo s kuhinjskim servetom in vzhajamo še približno 30 minut.
- Na 250 °C (oziroma najvišji možni temperaturi) jih pečemo 6-8 minut. Odvisno od pečice in temperature, zato lepinje med peko opazujemo, da se ne zapečejo preveč.
- Ko se napihnejo in po vrhu obarvajo zlato-rjavo, jih vzamemo iz pečice. Takoj jih pokrijemo z vlažno kuhinjsko krpo in pustimo približno 10 minut, da se zmehčajo.
Danes sem jih pripravila. Resnično odličen recept. Lepinje so bile zelo okusne. Ne bom jih več kupila. Hvala za recept.
Super! Sem vesela, da so tudi vam všeč. 🙂